bezrobocie to tylko jeden z etapów w Twoim życiu
kto w życiu nie stracił pracy nigdy nie zrozumie bezrobotnego
utrata pracy to nie koniec świata, znajdziesz lepszą
na skróty
wstępniak
mapa strony
człowiek bez pracy
CZYTELNIA
interview
kodeks pracy
OFERTY PRACY !!!
ranking portali pracy
STOPA BEZROBOCIA
PORADY
księga gości
e-gospodarka
kalkulator płac
ile dostaniesz?
Twoja EMERYTURA
urzędy pracy
Praca z Jobrapido
Praca dla programisty
FORUM
Doradca zawodowy
dotacje
na otwarcie firmy
serwis monitoruje
Twoje IP 3.227.247.17
online:4
Reklamy
Zostań Partnerem
Careerjet
Czym jest stres? Zespół specyficznych oraz niespecyficznych reakcji organizmu na zdarzenia bodźcowe które zaburzają jego równowagę i zdolność radzenia sobie w takich sytuacjach.
Stresor jest zdarzeniem bodźcowym, który wymaga od organizmu reakcji przystosowawczej. Reakcje na stresor mogą być różnorodne:
To jak są odbierane stresory zależy od danej osoby jej temperamentu, siły fizycznej, oceny własnej efektywności oraz od kulturowych przekonań osoby podlegającej stresorom. Najprostszym przykładem w odniesieniu do utraty pracy w zakresie różnic kulturowych będzie podejście protestantów i katolików do pracy samej w sobie.
Z jakimi rodzajami stresorów spotykamy się w życiu? Poniżej przedstawiam podział stresorów w zależności od ich pochodzenia:
Czynniki które modyfikują wielkość przeżywanego stresu: ocena poznawcza sytuacji stresowej ma decydujący wpływ na emocje przeżywane przez jednostkę oraz pomagają w podjęciu odpowiedniej strategii radzenia sobie ze stresem. Według Lazarusa ocena ma dwa etapy:
Jeżeli nasza ocena jest niekorzystna może stać się „samospełniającym się proroctwem”. Jak wszyscy doskonale wiemy nie jest to oczekiwane przez nasz rozwiązanie. Jak już wcześniej wspominałem ocena i sposób radzenie sobie ze stresem zależy od naszej osobowości:
Reakcja jest zbudowana z trzech faz:
Psychiczne reakcje stresowe:
Wzorce zachowań: łagodny i umiarkowany stres motywuje jednostkę do zachowań ważnych z biologicznego punktu widzenia takich jak jedzenie, sen, seks, agresja. Zachowania w stresie zależą od indywidualnych przyzwyczajeń jednostki np. słuchanie muzyki, jedzenie, seks, agresja, sen. Silny stres hamuje zachowanie stany osłupienia, odrętwienia, bezradności.
Reakcje emocjonalne występują zarówno przed bezpośrednim zadziałaniem stresora (jeśli jest przewidywany), w trakcie jego działania oraz po sytuacji stresowej. Zespół stresu pourazowego objawy odrętwienia, uczucie wyobcowania, poczucie winy, reakcje podrywania się. Reakcje pourazowe mogą mieć chroniczny charakter.
Strategie radzenia sobie ze stresem:
Radzenie sobie jest procesem ukierunkowanym na uporanie się z wewnętrznymi lub zewnętrznymi wymaganiami które są postrzegane jako nadmiernie obciążające jednostkę.
Dwa podstawowe style radzenia sobie ze stresem:
Jednym ze sposobów radzenia sobie ze stresem może być terapia racjonalno – emocjonalna Ellisa. Głównymi założeniami są:
Przykłady nieracjonalnych przekonań:
Budowanie szczęścia:
Wzrost zadowolenia z własnego życia oraz wzrost pozytywnych emocji w życiu zwiększa odporność na stres.
Jak możemy zwiększyć zadowolenie?
Poprawa sytuacji materialnej zwiększa zadowolenia z życia jeżeli pieniądze poprawiają kontakty towarzyskie, jakość pracy, lub sposób spędzania wolnego czasu.