X

Umowa o pracę czy wałasna działalność?

co powinna zawierać, na jaki okres może być podpisana, która kolejna musi być na czas nieokreślony, rodzaje umów o pracę

Umowa o pracę czy wałasna działalność?

Postautor: krolkier » 11 cze 2013, 19:03

Jak myślicie co jest lepsze: umowa o pracę czy własna działalność gospodarcza?

_____________________________________________________________________________________________________

Biuro rachunkowe Gdańsk - profesjonalne rozliczenia.
krolkier

Re: Umowa o pracę czy wałasna działalność?

Postautor: pawelek » 11 cze 2013, 21:44

Zawsze chciałem mieć swoją działalność ale zawsze mam umowę o pracę... i nie wiem co lepsze.
Awatar użytkownika
pawelek

Postautor: sebmroz » 07 paź 2013, 7:54

Stała posada czy własna działalność? To trudne pytanie, zależy w dużej mierze od danej jednostki. Wiadomo, że nie kązdy sprawdzi się w roli własnego szefa. Jest wiele poradników wyjaśniających ten problem, możecie poczytać sobie o nim chociażby tutaj http://praca.gratka.pl/poradnik/art/lepsza-dzialalnosc-niz-posada-10488.html Wiadomo, że samozatrudnienie posiada dużo zalet. np mają większą szansę na otrzymanie kredytu ze względu na ZUS
sebmroz

Postautor: wykalaczajana » 21 paź 2013, 15:13

To zależy. Umowa o racę to umowa o pracę - okres wypowiedzenia, urlopy itd. A własna działalność - dzisiaj przedłużają współpracę a jutro nie...
wykalaczajana

Postautor: Girflet » 22 paź 2013, 8:44

Raczej umowa o pracę. Nie martwisz się o zusy itp, tylko kasujesz co miesiąc pensję
Girflet

Postautor: Zenoxik » 02 gru 2013, 15:58

Dokładnie raczej umowa o pracę ale jeśli ma się coś własnego co dobrze prosperuje to jestem za działalnością.
Zenoxik

Postautor: IrenaKolo » 17 lut 2014, 20:57

pawelek pisze:Zawsze chciałem mieć swoją działalność ale zawsze mam umowę o pracę... i nie wiem co lepsze.

Stala posada-niczym sie nie pzejmuejsz. Idziesz odwalisz swoja robote wychodzisz o wyznaczonej godzinie i zajmujesz sie czym chcesz:)
IrenaKolo

Postautor: Roztocz » 21 lut 2014, 17:17

jeśli własna działalność to tylko spółka z o.o.
Roztocz

Postautor: nicolag » 01 mar 2014, 16:46

dzięki
nicolag

Postautor: Gary » 06 mar 2014, 16:36

Jeśli wiesz, że będziesz potrafiła opłacić podatki i wyjdzies na plus to działalność jest dobra, jeśli wiesz, że nie uda Ci się. Wtedy umowa o pracę bd lepszym rozwiązaniem.
Gary

Postautor: agnieszkasocha » 12 mar 2014, 20:26

Wszystko zależy od sytuacji, jeśli znajdujesz niszę rynkową, znasz się na czymś i możesz zaoferować na rynku usługi których jeszcze nie ma, możesz spróbować z własną działalnością.

Chodź musisz wiedzieć własna działalność, to własne ryzyko i w konsekwencji możliwość zamknięcia miesiąca na minusie.
agnieszkasocha

Postautor: memo » 21 mar 2014, 16:44

Umowa o pracę jeśli na dobrych warunkach przestrzegana kodeksem pracy , na działalności też nie jest źle być ale trzeba mieć zlecenia cały czas a czasy nie pewne więc różnie to bywa.
memo

Postautor: marek52 » 06 maja 2014, 18:05

Zdecydowanie umowa o pracę. Miałem kilka razy własną działalność i wiem ile trzeba pracować. Teraz pracuję u kogoś, wychodzi, że więcej zarabiam i jestem zadowolony. Co do własnej działalności trzeba wiedzieć co robić.
marek52

Postautor: janek » 03 lis 2014, 11:59

Jeżeli masz super pomysł na dochodowy biznes to oczywiście, że własna działalność jest lepsza. Ale w większości przypadków trzeba zdecydować się na pracę dla kogoś - wtedy umowa o pracę jest najwłaściwsza
janek

Postautor: twojtyp » 14 lis 2014, 11:46

Własna działalność jeśli jest to fajny biznes, opłacalny. Tylko trzeba mieć ciekawy pomysł i znać się na prowadzeniu własnej firmy. Niektórym się bowiem wydaje, że wystarczy założyć firmę i coś sprzedawać. Tak to jednak nie działa, jest to ciężka praca jeśli chcemy coś osiągnąć.
twojtyp

Postautor: ElzOny7 » 12 gru 2014, 9:50

Na umowie o pracę nie musisz się martwić czy będziesz mieć na Zus czy na podatek. Teraz trzeba dużo się nagłowić by móć prowadzić własną działalność.
ElzOny7

Postautor: janmatias » 05 sty 2015, 12:38

umowa o prace czy zlecenie ?
janmatias

Postautor: Konfucjusz111 » 07 sty 2015, 13:51

To zależy jaka praca. Jeżeli jesteś studentom i jest to praca dorywcza to może warto wziąć zlecenie. Musisz to sobie przeanalizować bo ogólnie wiadomo, że umowa o pracę jest lepsza.
Konfucjusz111

Postautor: marzanna87 » 12 lut 2015, 16:11

janmatias pisze:umowa o prace czy zlecenie ?

Oczywiście, że wybieram umowę o prace. Kiedy zachorujesz masz zaplacone za L4, ciąża, urlopy itd.
marzanna87

Postautor: Lidouble » 16 lut 2015, 15:04

Dokładnie. Umowa o pracę, to najlepsze rozwiązanie, jednakże nie każde przedsiębiorstwo potrafi zapewnić taką umowę. Głównie są stosowane umowy o dzieło, zlecenie... Co będziemy mieli później na emeryturze? Czy w ogóle tych emerytur nie ma??
Lidouble

Postautor: Bialla » 17 lut 2015, 16:40

Na emeryturę dzisiejsi 20-30 latkowie nie mają co liczyć. Umowa o pracę? Koszty masakryczne dla pracodawcy. Niedługo każdy będzie musiał mieć DG by gdzieś pracować....
Bialla

Postautor: myscoriouse » 28 mar 2015, 19:17

Umowa o dzieło to żadna emerytura później. Jedyna i najlepsza opcja : umowa o pracę. Niestety pracodawcy coraz chętniej proponują umowy dzieło/zlecenie. A szkoda. Nie jest to na rękę potencjalnemu pracownikowi. Co zrobić..
myscoriouse

Postautor: Tomasz84 » 08 kwie 2015, 11:55

Wszystko zależy od celu do jakiego zmierzasz. Celu w ujęciu dalekim, nikt bowiem realnie nie zakłada że cel osiągnie w rok. O tym jak ważny jest cel, wizja i koncepcja dowiedziałem się u prawnika. W Kancelarii www.krpss.pl dowiedziałem się, że forma wyboru zależy od celu, i innych przesłanek. Wskazują za i przeciw dostosowując wszystko pod indywidualne potrzeby. Porada na e-maila mi przyszła i nie było drogo jak można to sobie wyobrażać. Pozdrawiam! Tomasz.
Awatar użytkownika
Tomasz84

Postautor: Misty » 08 kwie 2015, 18:37

ryzyka "samozatrudnienia"

Jak pewnie zdajecie sobie sprawę samozatrudnienie to w większości przypadków zwykła ściema mająca na celu zmniejszenie kosztów zatrudnienia po stronie pracodawcy.Wykorzystują niską stawkę zus dla nowych przedsiębiorców która przysługuje przez dwa lata i mniejsze koszty biurowe. Niestety często po dwóch latach - czyli po minięciu okresu preferencyjnego zus umowy takiej współpracy zostają przerwane bo pracodawca musiałby wypłacać 1000 zł rekompensaty za zus a nie 200 zł!

Jakie są ryzyka:
1. brak uprawnień do zasiłku dla bezrobotnych - jeżeli korzystasz z preferencyjnej stawki zus nie masz prawa do zasiłku ( w razie gdyby...) Zasiłek przysługuje dopiero po 12 miesiącach płacenia ZUS w pełnej kwocie - czyli po trzech latach od założenia działalności gospodarczej. :!: :!:
2. Urlopy - jeżeli w umowie współpracy nie zagwarantujesz sobie urlopu płatnego - to go po prostu nie dostaniesz. Zostaje urlop bezpłatny :!:
3. Chorobowe - jeżeli jesteś na preferencyjnym zus i się rozchorujesz.... no to masz problem bo zasiłku z ZUS nie starczy nawet na przeciętny obiad. :!:
4. Składka emerytalna jest beznadziejnie niska przez co nie można się spodziewać "kokosów" w przyszłości. :?:

Serdecznie nie polecam takiej formy "zatrudnienia"
Jak chcesz mieć swoją firmę - to pracuj na siebie a nie jakiegoś cwaniaczka. Buduj Swoją firmę a nie ładuj w kieszeń oszustom.
Awatar użytkownika
Misty

Postautor: Stefcia » 20 kwie 2015, 11:21

wszystko ma swoje plusy i minusy. Plusem na pewno jest to że jesteś sam sobie panem
Stefcia

Postautor: dbola25 » 20 kwie 2015, 17:51

Własna działalność;)
dbola25

Postautor: akropolka » 13 sie 2015, 11:30

Jak chcesz pracować 8 godz i mieć spokój to umowa o pracę
akropolka

Postautor: dariis » 24 sie 2015, 10:46

przy umowie jest mniej stresu
dariis

Postautor: Betti » 16 cze 2016, 18:13

WG. mie umowa o pracę ma więcej plusow (stabilizacja), pracuje w skoku i się ciesze ze pracujemy na podstasie normalnej umowy a nie jakis dziwacznych umów, które proponują niektore firmy.
Awatar użytkownika
Betti

Postautor: Marwark » 09 lis 2016, 17:39

Również należę do grona fanów umowy o pracę - zdecydowanie pewniej czuję się, będąc zatrudnionym właśnie na tych warunkach. Na szczęscie z moim obecnym pracodawcą nawet nie musiałem negocjować tej formy zatrudnienia - przyznali mi ją od ręki. Jeżeli zależy wam na zatrudnieniu w firmie o solidnej pozycji, która przy okazji zapewnia atrakcyjne benefity i przyjazną atmosferę pracy, to polecam to ogłoszenie: https://pl.kruk.eu/kariera/oferta-pracy?id=147 . Szukamy obecnie kierownika regionu do odziałów w Pile i Łodzi. Polecam!
Marwark

Postautor: kamilne22 » 17 sty 2017, 23:56

Własna działalność jest wprost nieoceniona ;)
kamilne22

Postautor: jogas » 24 kwie 2017, 14:42

Zdecydowanie własna działalność :)
jogas

Postautor: job24.co » 17 paź 2017, 12:56

To zależy na czym Ci zależy, jeżeli na 8h pracy i do domku to oczywiście umowa o pracę, natomiast jeżeli cenisz sobie niezależność to polecam własną działalność.
job24.co

Postautor: Justynka » 16 lis 2017, 19:50

Nigdy nie miałam własnej działalności mimo, że czasami myślałam o tym. Co mnie przed tym powstrzymywało? Trudno powiedzieć, może mam za mało wiary w siebie, może lęk przed odpowiedzialnością? Widzę u moich znajomych, którzy taką działalność prowadzą ile ich to kosztuje wyrzeczeń, ile zdrowia, jak odbija się to na życiu rodzinnym. Widzę i nie raz słyszę od nich, że chętnie poszliby do pracy na stały etat żeby przepracować normowany czas pracy, a po powrocie do domu nie myśleć o niczym. Marzą o spokoju, bo przecież szefem własnej firmy jest się przez cały czas i nie da się o niej nie myśleć. Etat to etat, może mniejszy dochód (ale od Nowego Roku jak wyczytałam
w http://www.lexagit.pl/dniem-1-stycznia-2018-r-wzrosnie-minimalne-wynagrodzenie-prace-oraz-minimalna-stawka-godzinowa/ będzie coś więcej) jednak o ile mniej odpowiedzialności. Zrobię co do mnie należy i fajrant. Hmm, wszystko ma swoje plusy i minusy i trudno powiedzieć, co lepsze.
Justynka

Wróć do umowa o pracę