X

Skierowanie na szkolenie i rezygnacja

jak traktują bezrobotnego, co myślicie o organizacji załatwiania spraw

Skierowanie na szkolenie i rezygnacja

Postautor: Szczepan9205 » 27 paź 2018, 17:12

Witam wszystkich, zostałem skierowany na szkolenie z urzędu pracy, jednak co mnie zastanowiło zostałem skierowany na szkolenie na operatora spycharki bez możliwości wyboru innej formy szkolenia, gdzie osoba obsługiwana obok mnie mogła wybrać spośród 5 innych wariantów szkoleń ale nie w tym rzecz. Otóż moje pytanie jest takie i może ktoś miał już podobną sytuację, czy jeżeli dostałem skierowanie na badania lekarskie , odbyłem badania i dostałem skierowanie na szkolenie to czy mogę jeszcze zrezygnować z niego tracąc przy tym status bezrobotnego, ale nie ponosząc kosztów szkolenia jeśli zaczyna się ono dopiero za tydzień?Na stronie jednego z urzędów wyczytałem:

"Czy osoba, która odbierze z PUP skierowanie na szkolenie, ale nie stawi się na nie powinna utracić status osoby bezrobotnej z powodu odmowy przyjęcia propozycji szkolenia czy z powodu przerwania szkolenia z własnej winy ( co za tym idzie - czy powinna być zobowiązana do zwrotu kosztów szkolenia )?

Odpowiedź:

Decyzję w tej sprawie należy uzależnić od okoliczności danej sprawy.

Inaczej należy potraktować osobę, która przyjęła skierowanie na szkolenie, ale następnie powiadomiła urząd pracy o rezygnacji z tego szkolenia przed jego rozpoczęciem, a inaczej osobę, która nie dokonała tego powiadomienia.

W pierwszym przypadku - gdy skierowany powiadomi, że nie stawi się na szkolenie - urząd pracy może skierować inną osobę na zwolnione miejsce, więc decyzja osoby bezrobotnej nie doprowadzi do poniesienia przez urząd nieuzasadnionych kosztów szkolenia. W tym przypadku osoba rezygnująca ze szkolenia, która faktycznie odmówiła udział w szkoleniu będzie pozbawiona statusu osoby bezrobotnej zgodnie z art. 33 ust.4 pkt 3 ustawy o promocji""

Więc jeśli dobrze myślę to jeśli został jeszcze tydzień i załatwię to od razu na początku tygodnia to powinni przyjąć rezygnację i wyrejestrować mnie nie robiąc problemów zgadza się?
Szczepan9205

Wróć do urzędy pracy