X

Dlaczego osoby zadłużone są takie niemądre?

czy problemy z pracą to wina tylko kryzysu finansowego na świecie, czy pracodawcy wykorzystują sytuację żeby pozbyć się pracowników

Dlaczego osoby zadłużone są takie niemądre?

Postautor: jakzarabiacpieniadze » 06 mar 2015, 19:37

Od października 2014 każdego dnia stykam się z osobami zadłużonymi. Dnia dzisiejszego doszedłem do wniosku, iż muszę to napisać. Stopień zepsucia rynku oddłużeniowego, że tak pozwolę sobie go nazwać, jest p-r-z-e-r-a-j-a-c-y. Ale dojdziemy do tego. Najpierw chciałbym wam wyjaśnić jak zaczęła się moja przygoda z nim.

Praca jako szeroko rozumiany doradca kredytowy zetknęła mnie ze zjawiskiem, którego na codzień szary Kowalski nie dostrzega - nadmiernego przekredytowania społeczeństwa. Pracowałem w sektorze firmowym, więc przedsiębiorcy z którymi rozmawiałem zawsze usprawiedliwiali się sami przed sobą, iż to "inwestycja", albo muszą sfinansować gorszy okres. Na gorsze wyniki finansowe firmy zawsze znajdowali przyczyny, które nigdy nie były ich winą. To zawsze wina czegoś innego, a dla ratowania biznesu potrzebne jest finansowanie [absolutnie nie, bo oznacza to brak wolnych środków na taki wypadek]. To jak reanimowanie trupa respiratorem. Jeśli firma nie dostosuje się do zachodzących zmian i uzna, że ona już nic nie musi polegnie. Dodajmy do tego złe zarządzanie przepływem środków i dobieranie pieniędzy na ZUS co jednoznacznie wskazuje na problemy. Szukałem więc pomocy dla swoich klientów, aż trafiłem na wspólnika prawnika z którym postanowiłem pomagać się oddłużać. Intencje były podyktowane chęcią pomocy i wyjścia z zapchanego do granic możliwości rynku kredytowego. Wystarczy, że wyjrzę za okno mieszkania, aby zobaczyć dwa biura brokerów i kilka banków. Dobrych klientów z sensowną zdolnością kredytową i mających dobre uzasadnienie inwestycji wydaje się być już zaś jak na lekarstwo. Minęło kilka miesięcy podczas których rozmawiałem z niezliczoną ilością klientów w tarapatach, wielu z nich pomogłem, a całości obrazu dopełniają dla mnie wpisy właśnie z for kredytowych.

To niezwykłe, ale każdy wydaje się wpadać w pętlę kierując się tymże kluczem:

1] Kłopot - "byłem/była głupia, bo (...)"

2] Pomóżmy sobie kredytem / kredytami

3] Okazuje się, że banki w ich przyznawaniu nie brały pod uwagę naszej zdolności kredytowej, albo skłamaliśmy we wniosku na podstawie których analityk wydaje decyzję [zmniejszyliśmy realną kwotę utrzymania, rachunków do spłaty itd.] i nagle nasza pensja nie wystarcza do spłaty

3] Zaciągamy kolejny kredyt, aby zacząć z tego wychodzić [przepraszam, ale ... gdzie sens i gdzie logika?]

4] Otrzymujemy negatywną decyzję w bankach [powodem może być nadmierna ilość składanych zapytań, albo właśnie brak zdolności kredytowej], więc sięgamy po pierwsze chwilówki.

5] W prawdziwą pętlę kredytową wpadamy z chwilą, gdy chwilówki spłacamy chwilówką.

Dodajmy do tego pojawiające tematy na forum:

Gdzie znaleźć firmę czyszczącą BIK - NIE ma czegoś takiego! Nikt nie wyczyści nam historii kredytowej, bo ... jak? Nie bez powodu banki wymieniają się informacjami [dobrymi/złymi] o kredytobiorcach, bo ustrzega to ich przed pożyczaniem pieniędzy ludziom, których NIE STAĆ na kolejne kredyty. Ponadto oprócz BIK jest mnóstwo innych baz o których istnieniu możecie nawet nie wiedzieć, a wasze dane od dawna wyświetlają się w nich na czerwono. Oferta czyszczenia BIK polega na wysyłaniu pism do banków z prośbą o usunięcie zgody na przetwarzanie danych. Zadziała, gdy bank np. sprzedał naszą wierzytelność firmie windykacyjnej pokroju Ultimo. Nigdy wcześniej. Pomijam takie szczegóły jak fakt, że niektóre wpisy zostaną z nami przez wiele lat choćby nie wiem co. Ponadto zwróćcie uwagę, że chcecie usunąć SŁUSZNIE wrzucone dane o waszej niewypłacalności, aby móc DALEJ się zadłużać. Jak to brzmi?

Który bank daje bez BIK - patrz wyżej wyżej; nie ma takiego, bo nie chcą pożyczać pieniędzy osobom niewypłacalnym!

Pomoc w zadłużeniu - posty o treści "mam długi, ratujcie" nic nikomu nie mówi. Często te osoby zostawiają tak stworzone tematy i nigdy nie zaglądają tam ponownie.

Przyklejone przez administratorów tematy z ofertami oszustów - przepraszam, ale inaczej nie mogę; sprzedawanie kontaktów za które następnie otrzymują wynagrodzenia prowizyjne

Jeszcze lepsze jaja mają miejsca po stronie firm oferujących swoje usługi:

Pożyczka bez zabezpieczeń - powyżej 2-3 tysięcy złotych raczej coś takiego nie istnieje coś takiego (pomijam pożyczanie członkom rodziny) chyba, że ktoś ma mocne nerwy i lubi ekstremalne ryzyko. Jeśli widzicie coś takiego podwójcie czujność, a najlepiej unikajcie szerokim łukiem. Wbijcie sobie do głowy, że jeśli ktoś oferuje dużą kwotę bez zabezpieczeń [jakichkolwiek!] to na 90% jest to coś niegodne zaufania.

Proszę podać email, odpiszę - ile znacie powodów dla których ukrywa się telefon kontaktowy / email / jakąkolwiek www? Jednym z nich MOŻE być fakt, iż zażąda przedpłat, a chce zostawić jak najmniej śladów dla śledczych. Najfajniej czyta się komentarze, gdy jedna osoba słusznie ostrzega przed próbą wyłudzenia, a pozostali dalej śmiało udostępniają swoje dane osobowe z opisem jakiej pożyczki potrzebują ;)

Pomoc - na forach siedzi mnóstwo doradców kredytowych, którzy próbują docisnąć już przekredytowanemu klientowi kolejne zadłużenie byle otrzymać swoją prowizję.

Brak przedstawienia się z imienia i nazwiska - na większości for działam pod swoim imieniem i nazwiskiem, bo nie mam nic do ukrycia. Jeśli ktoś tego nie robi korzystając wyłącznie z pseudonimów do kontaktu używając tylko m@ila [także bez danych] ... No wiecie o czym może to świadczyć. Zauważyłem, że osoby, które nie mają się czego wstydzić, a nawet prywatni inwestorzy, którzy faktycznie pieniądze wypłacają, działają zawsze z imienia i nazwiska.

Pomagam w zadłużeniach - bywają ogłoszenia w których mam wrażenie, że trafiam na osoby kompetentne i rzetelne. Piszę do nich, aby się upewnić [zaspokoić ciekawość]. Co się okazuje?

a] Za 200 złotych przekażę Panu kontakt.
b] "Sprzedaje" nas do kancelarii oddłużeniowych, które przywiązują klienta umową obiecując działania. Działania, które będą podejmowane, ale bez zagwarantowania efektów w umowie [ale z należnym za wysiłki wynagrodzeniem]. Złap kilkadziesiąt takich osób i masz pasywny dochód :)

Pożyczki oddłużeniowe - oksymoron, bo jak pożyczka może oddłużać?

Sprawdzone pożyczki dla zadłużonych bez baz - dzisiaj nawet chwilówki weryfikują klientów, więc tego tego ...

Wpłać zaliczkę, aby otrzymać pożyczkę - sztuczka stara jak świat, a codziennie rozmawiam przynajmniej jedną osobą dziennie, która na to się nabrała. Wiecie co jest bardziej niezwykłe? Ludzie są gotowi wpłacać kilka/kilkanaście tysięcy złotych jednorazowo nie mając pewności [wczytajcie się w umowy, a zobaczycie jak jest skonstruowana]. Kiedyś zaś ja się z nimi kontaktuję mając na stronie liczne referencje i oferując za 350 złotych analizę przesłanych dokumentów od strony prawno - finansowej i stosowne pisma do banków, które wiemy, że są skuteczne ... to jest to zbyt wiele i trochę się obawiają. Naprawdę nie tylko ręce opadają. A zaczęliśmy brać zaliczki, bo po całej pracy, gdy zbliżał się czas wpłat, klienci o nas zapominali [o tym nieco niżej]

Prywatne pożyczki pod zastaw mieszkania - wezmę 50 tysięcy, oddam je po 6-12 miesiącach z odsetkami. Tak, to jest plan! Jaki plan ja się pytam? Co się stanie po tym okresie czasu, że po tak krótkim czasie do twojej kieszeni trafi tak duża kwota na spłatę? Czy twój biznesplan zakłada wygraną w totka?

--

Zadłużeni myślą na zasadzie tylko to, aby TERAZ przestali dzwonić / nękać / wysyłać pisma. Nie liczy się przyszłość za 3-4 lata, ale TERAZ. Ponadto chowają dumę do kieszeni i wielokrotnie oszukano nas na wynagrodzenie [a pracujemy na efektach]. Referencje na stronie są tego dowodem, choć wciąż niektórzy sądzą, że spreparowaliśmy je samodzielnie ;) Kilka sztandarowych zachowań:

- Zapłacę, ale po wszystkim: kiedyś ufaliśmy, ale kilkanaście klientów później postawiliśmy sobie twarde warunki. Jeśli ktoś nie ma teraz 350 złotych przedpłaty za naszą FAKTYCZNĄ pracę [analiza, teoretyczne rozwiązania, pisma] to przepraszam, ale tym bardziej nie będzie miała na zapłatę większych sum, gdy pojawią się już efekty naszej pracy.

- Przelew już poszedł > proszę wysłać pisma: tydzień później wciąż go nie ma :)

- Po wykonanej pracy, gdy chcemy umówić się na dogodne raty klient przestaje odbierać telefon.

Ja się absolutnie nie dziwię klientom, że nie mają zaufania, ale do ciężkiej cholery karygodne zachowanie kilkunastu klientów sprawiło, że teraz nie mamy zaufania do wszystkich. Jeśli ktoś nam nie ufa:

- Odsyłam do referencji
- Można porozmawiać z wspólnikiem, któremu wystarczy zadać kilka pytań, aby wiedzieć, że mamy wiedzę
- Pewne rzeczy robimy już rutynowo, bo prawo się nie zmienia
- Nie widzę przeszkód, aby przekazać numer telefonu do byłych klientów [za ich wcześniejszą zgodą oczywiście]

Najwyraźniej jesteśmy nie tak godni zaufania jak przedpłaty na dużo większe kwoty, aby otrzymać pożyczkę [największym absurdem była prośba o pożyczkę na zaliczkę, gdzie klient ma zagwarantowaną pożyczkę z USA]. Są chwile, gdy mam ochotę rzucić to w diabły i po prostu zostawić za sobą. Za dużo jednak pracy włożyliśmy w poznanie wszystkich aspektów prawnych i szkoda, aby wiedza, którą już zdobyliśmy miała tak po prostu przepaść.

MOJA WIELKA PROŚBA DO OSÓB ZADŁUŻONYCH: czy dalej chcecie leczyć się tym co wpędziło was w kłopoty? Przyjmijcie do wiadomości, że walka z długami to zaciśnięcie zębów i sięganie po rozwiązania prawne, które wciąż nie są tak popularne jak leczenie się długiem. Wyjście na prostą to proces długotrwały, który być może potrwa latami, ale potrzebna jest żelazna dyscyplina i wsparcie ekspertów, a nie doradców kredytowych nastawionych na prowizje. Pozdrawiam. Mateusz Kiszło z www.bpiconsulting.com.pl
jakzarabiacpieniadze

Re: Dlaczego osoby zadłużone są takie niemądre?

Postautor: Witak » 09 mar 2015, 16:02

Bardzo ciekawy artykuł i wiele z niego wyniosłem :) dzięki za wstawkę !
Witak

Postautor: Dorothy89 » 18 mar 2015, 17:27

To jest takie błędne koło. Powiedzmy, ze daną osobę się nęka żeby spłaciła w końcu ratę, bo termin mija do dzisiaj, nachodzą ją w domu... Wtedy ona musi wziąć jakąś chwilówkę, którą może spłacić za miesiąc, a co trzeba teraz to spłaci teraz własnie dzięki niej. Jest to straszne. Lepiej pożyczyć od kogoś, kto będzie bardziej wyrozumiały niż brać kredyt w banku.
Dorothy89

Postautor: Kaspi » 19 mar 2015, 13:41

Niestety ludzie bardzo często są po prostu nieodpowiedzialni. Zadłużają się na potęgę, a później narzekają. Trzeba po prostu przemyśleć czy brać kredy, czy nie. Nie można takich decyzji podejmować pochopnie
Kaspi

Postautor: bielskia » 21 mar 2015, 17:13

Trzeba zawsze zdawać sobie spraawę że długi prędzej czy później wrócą i będziemy je musieli spłacać.
bielskia

Postautor: Hubbec » 24 mar 2015, 1:35

Na logikę: te kredyty są dawane za free? Nie! Mają ostro zarobić dla pożyczającego, czyli każdy kto pożycza sam na siebie kręci bicz.
Hubbec

Postautor: makatka » 15 cze 2015, 13:56

Dla mnie glupota ludzka jest wydawanie pieniedzy tam gdzie ich nie trzeba. A znam wielu takich. Biora kredyt chwilówkę na zycie, bo ciezko, ale potem jest grill i stawiają morze alkoholu, bo ich stac. Robia tatuaz za 500zł. A moim zdaniem trzeba liczyc ze złota rada: nie mam, nie wydaje.
makatka

Postautor: papaja1 » 19 cze 2015, 12:54

Dokładnie. Słyszałam nawet o pożyczaniu pieniędzy na automaty do gier - w celach zarobkowych... :shock:
Najlepiej spisywać każdy grosz wpływów i tego co się wydaje. Potem można to podsumować i zobaczyć ile z tego na co wydajemy można wykluczyć.
Awatar użytkownika
papaja1

Postautor: Góra24 » 22 cze 2015, 13:14

Też tak uważam :) Zgadzam się z przedmówcą w 100%
Góra24

Postautor: MonikaAZ » 06 lip 2015, 11:28

Są dostępne programy, które wyliczają nam ile na co wydajemy. W bankach też są już dostępne takie programy.
MonikaAZ

Postautor: Klosssek » 19 sie 2015, 13:29

Nie zawsze chodzi o mądrość lub nie. Jestem ekonomistą z wykształcenia, a zdarzyło mi się zadłużyć po wypadku, bo wydałem masę pieniędzy na leczenie.
Klosssek

Postautor: sadokas » 03 wrz 2015, 11:20

Nie można wszystkich zadłużonych osób tak szufladkować, może zmusiła ich do tego sytuacja? Albo musieli przejąć zadłużenia członkow rodziny? Ale fakt jest faktem, że artykuł który opublikowałeś też ma w sobie sporo prawdy
sadokas

Postautor: fanciczka » 03 wrz 2015, 12:32

Oczywiście to co piszesz to w większości prawda, zresztą zadłużenie ludzi nie jest żadna tajemnicą, teraz wszyscy żyj na kredyt. Nie wydaje Ci sie jednak ze zbyt lekko osądzasz innych? Czy naprawdę wiesz co sprawiło, ze zostali zmuszeni do wzięcia pożyczki?
fanciczka

Postautor: Mollep » 09 wrz 2015, 9:38

Nie jest łatwo wyjść z zadłużenia zwłaszcza jeśli weźmie się chwilówki, które mają ogromne oprocentowanie. Niestety w szkołach nie uczą przedsiębiorczości.
Mollep

Postautor: Paras33 » 21 wrz 2015, 19:42

Super, dzięki za wszystkie rady :)
Awatar użytkownika
Paras33

Postautor: Olaksand » 28 wrz 2015, 11:04

Czasem ludziom wydaje się, że są w sytuacji bez wyjścia. W sytuacjach stresowych ludzie mają zaburzone racjonalne myślenie.
Olaksand

Postautor: bajtud » 01 mar 2016, 10:49

Czasem faktycznie zachowujemy sie nierozsądnie, ale co zrobić. błędy popełnia każdy. Grunt to wyjść z nich z podniesioną głową...

Postautor: oliwkarm » 11 maja 2016, 15:18

Gorzej jak taki dług spada niespodziewanie :? W życiu nie brałam nic na kredyt a muszę spłacać za idiotę bo podpisałam zgodę :?
oliwkarm

Postautor: wurdinek » 04 sie 2016, 20:08

Ja myślę, że to zależy trochę od poziomu inteligencji danej osoby. Osoby mało inteligentne bardzo często idą w długi, z jednego długu robią kolejny by ten pierwszy spłacić i takie koło zamknięte niestety.
wurdinek

Postautor: myszosmyk » 19 paź 2016, 12:53

Rzeczywiście zaplątanie się w kredyty i pożyczki to nieciekawa sprawa. Według mnie już lepszym sposobem na poradzenie sobie z chwilowym niedoborem gotówki jest karta kredytowa niż wszelkie chwilówki. No tylko, że to też ma sens wtedy, gdy czujemy się na siłach, aby zadłużenie spłacić w terminie. Trafiłam ostatnio na ciekawy blog w tematyce finansowej i na przykład tutaj https://karty-kredytowe.centrumfinansowe.pl/ jest opisane jakich zasad trzeba przestrzegać, żeby nie narobić sobie kłopotów i uniknąć niepotrzebnych kosztów związanych z użytkowaniem karty kredytowej. Jeśli kogoś interesuje tematyka finansowa to warto sobie przejrzeć wpisy, bo można tam znaleźć sporo ciekawych i praktycznych informacji.
myszosmyk

Postautor: melania » 10 lis 2016, 14:25

Włos się jeży na głowie od czytania tego wszystkiego. Według mnie w przypadku zadłużenia najważniejsze jest działanie zanim sytuacja stanie się beznadziejna. Przyparci do muru ludzi nie działają racjonalnie przez co wpędzają się w jeszcze większe kłopoty. Polecam przeczytać sobie ten artykuł https://kapitalni.org/pl/artykuly/jak-wyjsc-z-dlugow-i-pokonac-problemy-wynikajace-z-nadmiernego-zadluzenia,73,140 właśnie w temacie nadmiernego zadłużania się. Nawet wolę nie myśleć jaki to musi być stres.
melania

Postautor: Juryyyk » 02 mar 2017, 20:05

To się bierze z braku podstawowym informacji. Ludzie biorą kredyt bo są pod ścianą i tak wpadają w pułapkę kredytową.. biorą kredyt a nie mają podstawowych informacji. A przecież wystarczy trochę poczytać dla przykładu https://moneye.pl/ gdzie znajdziemy nawet banalną w analizie porównywalkę kredytów..
Juryyyk

Postautor: Americanway » 12 cze 2017, 14:52

Jeśli tego nie zauważasz to może potrzebujesz okulary do czytania? :)
Americanway

Postautor: Rozalia » 16 cze 2017, 19:11

Ja myślę, że problemy z zadłużeniem nie wynikają z głupoty czy niskiej inteligencji. Myślę, że popadanie z długu w dług to bardziej strach, panika, brak organizacji. Każda pożyczka powinna być dobrze przemyślana, ale w obliczu długów i pukających do drzwi komorników, powoduje, że grunt spod nóg się osuwa i wtedy brakuje trzeźwego myślenia.
Rozalia

Wróć do kryzys finansowy