bezrobocie to tylko jeden z etapów w Twoim życiu

kto w życiu nie stracił pracy nigdy nie zrozumie bezrobotnego

utrata pracy to nie koniec świata, znajdziesz lepszą

na skróty

wstępniak
mapa strony
człowiek bez pracy
CZYTELNIA
interview
kodeks pracy
OFERTY PRACY !!!
ranking portali pracy
STOPA BEZROBOCIA
PORADY
księga gości
e-gospodarka
kalkulator płac
ile dostaniesz?
Twoja EMERYTURA

urzędy pracy
Praca z Jobrapido

Praca dla programisty

FORUM

Doradca zawodowy

dotacje
na otwarcie firmy


serwis monitoruje
google analytics logo and link
Twoje IP 3.239.58.199
online:2

Reklamy
Zostań Partnerem
Careerjet

Konkurs na najlepszą strone internetową - COOL SITE

Jak przetrwać na bezrobociu

Bezrobocie to temat, który notorycznie omijają wszelkie porady dla szukających pracy. Szukający pracy starają się uciec od określenia “bezrobotny”, i nic dziwnego. Bezrobotny to przecież człowiek przegrany, w depresji, bez szans na dalsze szczęśliwe życie. A ty przecież szukasz pracy i chcesz ją znaleźć! Porady, których potrzebujesz, to porady dla szukających pracy, a nie dla biernie czekających na cud!

Cóż, mamy dla Ciebie złą wiadomość. Jeżeli nie masz pracy i nie studiujesz, to jesteś bezrobotny. Nieważne, jak bardzo będziesz temu zaprzeczał, fakt pozostaje faktem: na Twoim koncie nie pojawiają się zarabiane przez Ciebie pieniądze. Nie masz szefa i żadne z Twoich zajęć nie przynosi istotnych dochodów. Jesteś bezrobotnym i najpewniej pozostaniesz nim przynajmniej przez następne kilka tygodni. Zabolało? Powinno.

Nie znaczy to, że masz teraz siąść i płakać. Bezrobocie to poważny problem, który do tego musiał przytrafić się akurat Tobie. Brak pracy może spowodować pogorszenie samopoczucia, napady depresji oraz... brak chęci do znalezienia pracy. Nawet jeżeli czytałeś inne porady dla szukających pracy i stosujesz się do rad, które się w nich znajdują, masz przed sobą od kilku tygodni, do kilku miesięcy bezrobocia. Jeżeli załamiesz się w trakcie (a jest to częste u ludzi pozostających bez pracy powyżej miesiąca), szanse znalezienia pracy spadną niemal do zera. Na szczęście, jeżeli zadziałasz szybko i zdecydowanie, masz sporą szansę uniknąć sporej części kłopotów związanych z bezrobociem, a w efekcie szybko dostać dobrą pracę.

Uczyń poszukiwanie pracy Twoim priorytetem

Najważniejszą sprawą na bezrobociu jest nadzieja. Dlatego szukaj pracy – długo i ciężko. Niezależnie od efektów (można wysyłać setki CV i nie dostać nawet jednego odzewu), pomoże Ci to zachować równowagę psychiczną. Jedną z najczęstszych porad dla szukających pracy jest zalecenie, by poświęcić szukaniu pracy przynajmniej 30 godzin tygodniowo. Prawda jest taka, że 40 albo 50 godzin byłoby jeszcze lepsze. Niezależnie od tego, że szukanie pracy to jedyny sposób, aby radykalnie skrócić czas bycia bezrobotnym, samo przeglądanie ogłoszeń o pracy i wysyłanie ofert znacznie zmniejsza poziom stresu.

Dobry humor to podstawa

Długotrwały stres związany z poszukiwaniem pracy negatywnie odbija się na nastroju bezrobotnych. Prowadzi on do pogorszenia się nastroju, a po kilku miesiącach do depresji. Niestety, ponuracy nie dostają pracy. Dlatego twoje samopoczucie jest niezwykle istotne!

Choć brakuje Ci pieniędzy i o części droższych rozrywek możesz zapomnieć, zawsze miej chwilę na zrobienie czegoś, co sprawia Ci przyjemność. Przeczytaj książkę, idź na spacer z psem albo obejrzyj film. Jeżeli jeszcze nie ćwiczyłeś (pływanie, jogging, siłownia, aerobik itp.), zacznij. Wysiłek fizyczny pomaga utrzymać stres pod kontrolą, a endorfiny wydzielane przez Twoje ciało podczas ćwiczeń fizycznych pozytywnie wpływają na Twoje samopoczucie. Jeżeli mimo tego Twoje samopoczucie nie ulega znaczącej poprawie, natychmiast zgłoś się do psychologa! Unikniesz w ten sposób niebezpieczeństwa popadnięcia w prawdziwą depresję.

Radykalnie ogranicz stałe wydatki

Nie ma co ukrywać, podstawowym problemem w byciu bezrobotnym nie jest brak pracy, ale pieniędzy. Jeżeli nie będziesz uważać, po dwóch-trzech miesiącach bez otrzymywania regularnej pensji brak pieniędzy stanie się niezwykle dotkliwy. Jak zminimalizować problemy z pieniędzmi? To proste.

Zacznij od zminimalizowania swoich stałych wydatków. Po pierwsze, koniec z alkoholem i papierosami. Przeciętnie bezrobotny palacz wypala około 100 złotych miesięcznie. To tak, jakbyś co miesiąc podpalał stuzłotowy banknot i patrzył, jak płonie. Po drugie, sprawdź, czy możesz zrezygnować z telewizji kablowej, telefonu stacjonarnego albo czy możesz obniżyć wysokość miesięcznego abonamentu za internet. Może to przynieść nawet dodatkowe trzysta złotych miesięcznie. Zmień także swoje nawyki żywieniowe – stawka 10zł/dzień na osobę wystarczy zwykle, by naprawdę dobrze zjeść. Niestety, trzeba się będzie pożegnać chwilowo z francuskimi serami, kaparami czy jedzeniem w restauracjach. Nie martw się tym, odbijesz sobie, jak tylko znajdziesz pracę.

Uzbrój się w cierpliwość

Każdy człowiek świeżo po utracie pracy wierzy, że znajdzie nową najdalej za kilka dni. Na nieszczęście, jest to zwykle tylko iluzja. Musisz przygotować się psychicznie na spędzenie na bezrobociu przynajmniej 4-6 miesięcy. Tak będzie bezpieczniej dla Ciebie i dla Twoich bliskich. Oczywiście jest dość prawdopodobne, że pracę dostaniesz już po kilku tygodniach. Niestety, jest równie prawdopodobne, że stanie się to po pięciu miesiącach. Dlatego każdy bezrobotny powinien uzbroić się w cierpliwość. Miotanie się w niczym nie pomoże – jeżeli stosujesz się do porad dla szukających pracy i rzeczywiście spędzasz kilkadziesiąt godzin tygodniowo na szukaniu pracy, znalezienie sobie czegoś to tylko kwestia czasu. Oczywiście, o ile wytrzymasz te kilka nerwowych miesięcy. Dlatego pamiętaj: bądź cierpliwy!

Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - żródła darmowych artykułów do przedruku.

Porady

Na stronach internetowych można znaleźć setki porad. Wiele z nich nie nadaje się do polecenia. Jednak warto zawsze znać inny niż swój punkt widzenia, dlatego zachęcam do czytania.

Jeżeli masz jakiś pomysł lub chcesz coś zmienić w naszym portalu lub masz ciekawy materiał albo artykuł albo sam piszesz i chcesz zamieścić swoje przemyślenia na naszych stronach, napisz do nas. Z przyjemnością podejmiemy współpracę. Portal się rozwija i każdy pomysł jest wart naszej uwagi.

błąd: 1045