bezrobocie to tylko jeden z etapów w Twoim życiu

kto w życiu nie stracił pracy nigdy nie zrozumie bezrobotnego

utrata pracy to nie koniec świata, znajdziesz lepszą

na skróty

wstępniak
mapa strony
człowiek bez pracy
CZYTELNIA
interview
kodeks pracy
OFERTY PRACY !!!
ranking portali pracy
STOPA BEZROBOCIA
PORADY
księga gości
e-gospodarka
kalkulator płac
ile dostaniesz?
Twoja EMERYTURA

urzędy pracy
Praca z Jobrapido

Praca dla programisty

FORUM

Doradca zawodowy

dotacje
na otwarcie firmy


serwis monitoruje
google analytics logo and link
Twoje IP 3.239.58.199
online:2

Reklamy
Zostań Partnerem
Careerjet

Konkurs na najlepszą strone internetową - COOL SITE

Który fundusz emerytalny jest najlepszy?

Dużo osób nie dba o to, jaki fundusz emerytalny będzie zarządzał ich oszczędnościami. A szkoda – bo od tego będzie zależała wysokość naszej emerytury. Decyzja ta powinna być przemyślana, ponieważ możemy się zdecydować tylko na jeden fundusz. Zdaniem Anny Wróblewskiej-Karasiuk z serwisu www.pregofinance.pl, podejmując decyzję o wyborze OFE należy zwrócić uwagę przede wszystkim na wyniki inwestycyjne funduszy – mają one bowiem największy wpływ na wysokość emerytury. Biorąc pod uwagę długi horyzont inwestycyjny, nawet niewielka różnica w stopie zwrotu ma znaczny wpływ na wartość zgromadzonego kapitału, a co zatem idzie na wysokość świadczenia. Oprócz stopy zwrotu warto zwrócić również uwagę na poziom podejmowanego ryzyka inwestycyjnego (im bardziej stabilne wyniki tym lepiej). Opłaty pobierane przez OFE (dotyczy to przede wszystkim opłaty dystrybucyjnej, czyli od składki) mają zdecydowanie mniejsze znaczenie, tym bardziej, że od 2010 roku wszystkie OFE pobierają prowizję na poziomie nie wyższym niż 3,5%.

Poniższy wykres przedstawia wyniki inwestycyjne funduszy od początku ich działalności (wg wyceny na dzień 26.01.2011).

ranking funduszy emerytalnych

Jak pokazuje wykres, różnice w wysokości stopy zwrotu są znaczące. Najlepszy fundusz emerytalny wypracował wynik o 49 pkt % lepszy niż najgorszy pod tym kątem fundusz (w ujęciu rocznym daje to ponad 4 punktową różnicę). Z obliczeń wynika, ze nawet niewielkie różnice w stopie zwrotu funduszy mogą przyczynić się do znacznych różnic w wysokości świadczeń. Warto to pokazać na przykładzie. Załóżmy, że wpłacamy do OFE 200 zł miesięcznie przez 35 lat (dla uproszczenia pomińmy prowizje pobierane przez OFE). Przyjmijmy średnią roczną stopę zwrotu na poziomie 7%. Po 35 latach zebrany kapitał to ponad 360 tys. zł. Przy stopie zwrotu o 3 pkt % niższej (tj. 4%), wartość zgromadzonego kapitału wyniesie niecałe 183 tys. zł. Jak widać różnica na poziomie 3 pkt % rocznie w stopie zwrotu powoduje prawie 100% różnicę w wysokości zgromadzonego kapitału.

Warto zatem dobrze zastanowić się komu powierzamy nasze pieniądze. Decyzja o wyborze OFE powinna być dobrze przemyślana – nie sugerujmy się tylko reklamą czy namową akwizytora, który reprezentując interesy tylko jednego funduszu z założenia nie jest obiektywny. Warto zadać sobie nieco trudu i spróbować porównać fundusze, tak by decyzja o jego wyborze była bardziej świadoma.

Autor: StartBull (www.startbull.pl)

błąd: 1045