bezrobocie to tylko jeden z etapów w Twoim życiu

kto w życiu nie stracił pracy nigdy nie zrozumie bezrobotnego

utrata pracy to nie koniec świata, znajdziesz lepszą

na skróty

wstępniak
mapa strony
człowiek bez pracy
CZYTELNIA
interview
kodeks pracy
OFERTY PRACY !!!
ranking portali pracy
STOPA BEZROBOCIA
PORADY
księga gości
e-gospodarka
kalkulator płac
ile dostaniesz?
Twoja EMERYTURA

urzędy pracy
Praca z Jobrapido

Praca dla programisty

FORUM

Doradca zawodowy

dotacje
na otwarcie firmy


serwis monitoruje
google analytics logo and link
Twoje IP 34.204.180.223
online:2

Reklamy
Zostań Partnerem
Careerjet

Konkurs na najlepszą strone internetową - COOL SITE

Od strony psychologii

Bezrobocie:

  • utrata pracy w sposób niespodziewany
  • zwolnienia przejściowe lub na dłuższe okresy, przestoje przemieszczenie
  • redukcja
  • zaplanowane: redukcja wybiórcza, selektywna są groźne w swoich skutkach.

Agresywna konkurencja, każdy walczy aby utrzymać się na danym stanowisku, nieufność, donosicielstwo.

  • niezaplanowane, wymuszone, brak surowców
  • przypadkowe: awarie, pożary

Skutki bezrobocia wymuszonego - MODEL 4 FAZ:

Faza szoku – trwa około kilku tygodni. Osoba zaszokowana jest tym, że jest bez pracy, ma wolny czas, ale nie ma pracy.

Faza optymizmu – Osoba upaja się wolnym czasem, nadrabiając zaległości; nadzieją, że znajdzie lepszą pracę, niebezpieczeństwo postawienia sobie nierealistycznych celów. Trwa krótko, środki finansowe uszczuplone, coraz więcej trudności finansowych. Napotyka trudności w znalezieniu pracy.

Faza pesymizmu – ma poczucie bezradności, poczucie lęku, niepokoju, depresję.

Faza fatalizmu – traci wszelką nadzieję na poprawę swojego życia, nic się jej nie uda, popada w apatię, która graniczy z poczuciem alienacji (jednostka czuje się bezsilna, zatraca sens swojego działania) prowadzi to do odwartościowania – jednostka traci poczucie własnej wartości. Jednostka traci poczucie norm osobowości – depersonalizacja (jest wulgarna, traci normy do współżycia społecznego) prowadzi to do dehumanizacji - bezdomność, opuszczenie domu. Jednostka zatraca poprzedni obraz siebie. Okres ten trwa około roku. Tendencja do samobójstw, daleko idąca śmiertelność.

***

Oczywiście nie każdy musi przechodzić utratę pracy dokładnie tak jak jest to opisane w modelu 4 Faz, ale mając świadomość jak one przebiegają, jesteśmy w stanie uniknąć najgorszych skutków utraty pracy lub trwałego bezrobocia. Pamiętajmy, my sami kreujemy swoją rzeczywistość i to od nas samych zależy, jak daleko zabrniemy w fazy. Nie poddając się, unikając bezczynności, jesteśmy w stanie sami się dowartościować.

Bardzo ważną rzeczą jest uświadomienie sobie, że fazy opisane powyżej nie dotykają każdego jednakowo. Należy też pamiętać, że znając wroga, jego przyzwyczajenia, podstępne sposoby działania, możemy łatwo go pokonać. Nie ma sytuacji beznadziejnych, nie ma sytuacji bez wyjścia, zawsze należy szukać pozytywnych stron każdej sytuacji.

Prosty przykład:

Straciłem pracę, zostałem zwolniony, użyto do tego całkowicie nierealnych powodów. Miałem czas, dużo czasu, żeby przemyśleć wszystkie sytuacje, które miały miejsce w trakcie mojej pracy w wielkiej korporacji X. Wnioski, do których doszedłem były przerażające, przecież byłem wykorzystywany w okropny sposób, na dokładkę byłem poddawany mobbingowi, pracując codziennie, również w święta nie miałem czasu, żeby to zauważyć. Teraz wiem, zrozumiałem, i mogę tą naukę wykorzystać z pożytkiem dla siebie.

Pozytywne jest to, że już tam nie pracuję, mam czas na znalezienie nowej lepszej pracy, jestem mądrzejszy o kolejne doświadczenie.

Więc pamiętajmy, że każda sytuacja, nawet tak nieprzyjemna jak utrata pracy ma kolosalne znaczenie dla naszego rozwoju, osobowości, i służy zdobywaniu kolejnych doświadczeń.

Czasami warto schować w kieszeń własną dumę. Pamiętajmy, dzisiejszy rynek pracy daje różnorodne możliwości, umowy o dzieło nie muszą „paskudzić” naszego CV, a zawsze jest to jakiś dochód, wiadomo, że pieniądze z tego typu umów, nie pozwalają nam na funkcjonowanie na poziomie, do którego jesteśmy przyzwyczajeni, ale jesteśmy w stanie „przebiedować” trudny okres.

Ostatnio na forum:

Wszelkie prawa zastrzeżone, kontakt: kontakt@mojebezrobocie.pl, Webmaster www.pklopotowski.pl