bezrobocie to tylko jeden z etapów w Twoim życiu

kto w życiu nie stracił pracy nigdy nie zrozumie bezrobotnego

utrata pracy to nie koniec świata, znajdziesz lepszą

na skróty

wstępniak
mapa strony
człowiek bez pracy
CZYTELNIA
interview
kodeks pracy
OFERTY PRACY !!!
ranking portali pracy
STOPA BEZROBOCIA
PORADY
księga gości
e-gospodarka
kalkulator płac
ile dostaniesz?
Twoja EMERYTURA

urzędy pracy
Praca z Jobrapido

Praca dla programisty

FORUM

Doradca zawodowy

dotacje
na otwarcie firmy


serwis monitoruje
google analytics logo and link
Twoje IP 52.200.130.163
online:3

Reklamy
Zostań Partnerem
Careerjet

Konkurs na najlepszą strone internetową - COOL SITE

O dobry staż też trudno?

Bezrobocie cały czas stanowi jeden z największych problemów nękających polskie społeczeństwo. Ta „narodowa bolączka”, z którą od wielu lat nie są w stanie poradzić sobie kolejne ekipy rządowe, najbardziej daje o sobie znać w dobie kryzysu, w wyniku którego sytuacja na polskim rynku pracy staje się jeszcze gorsza. Skutki braku tworzenia nowych miejsc pracy odczuwają bardzo mocno ludzie młodzi, zwłaszcza pozbawieni doświadczenia zawodowego absolwenci szkół wyższych, których z roku na rok tylko przybywa.

Przyjęło się sądzić, że dla świeżo upieczonego absolwenta najlepszym, a w zasadzie jedynym wyjściem przebicia się na tak niesprzyjającym ich pokoleniu rynku pracy jest rozpoczęcie stażu umożliwiającego nabycie umiejętności przydatnych do wykonywania wyuczonego zawodu i przekucie zdobytej w szkole wiedzy teoretycznej na praktykę zawodową. Od młodego człowieka oczekuje się nie tylko odpowiadania na oferty stażowe, pojawiające się co pewien czas na portalach skierowanych do osób poszukujących czynnie pracy bądź wystawiane w państwowych urzędach pracy – oczekuje się przede wszystkim aktywnej postawy. Zamiast biernego przeglądania dostępnych propozycji stażu zaleca się absolwentom wyjście samemu z inicjatywą, czyli skontaktowanie się bezpośrednio z wybranym pracodawcą i przekonanie go, że jest się właściwą osobą do odbycia stażu w jego firmie.

Teoretycznie znalezienie stażu na własną rękę nie powinno stanowić żadnego problemu. W końcu bardzo często taki staż jest bezpłatny, a jeśli oferta skierowania na niego pochodzi z PUP, to i tak pracodawca nie ponosi w związku z obecnością stażysty w swoim zakładzie pracy żadnych kosztów – nie musi płacić mu wynagrodzenia. Innymi słowy, taki „darmowy pracownik” powinien być bardzo atrakcyjny dla pracodawcy, któremu zależy na generowaniu jak najwyższych zysków przy jednoczesnym obniżaniu wydatków wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Okazuje się jednak, że wcale nie jest takie oczywiste, a zdobycie stażu przez osobę pozbawioną doświadczenia zawodowego nie jest takim łatwym zadaniem, jak się z pozoru wydaje.

Dlaczego coraz więcej młodych osób bez praktyki zawodowej może mieć kłopot z dostaniem się na staż? Ilu jest pracodawców, tyle też odpowiedzi na to pytanie, jednak można pokusić się o wymienienie kilku najważniejszych przyczyn tego stanu rzeczy.

Jednym z powodów odmowy stażu może być czas. Z definicji stażysta jest osobą, w której szeroko pojętym interesie jest nauczyć się jak najwięcej w okresie przysposabiania do pracy zawodowej. Przyzwoitość nakazuje więc poświęcić mu dużo uwagi, gdy tylko przekroczy próg firmy, w której będzie zdobywał tak bezcenne doświadczenie zawodowe. W sytuacji, gdy przedsiębiorca sam walczy o przetrwanie na rynku lub też wkłada przede wszystkim swój wysiłek w to, by cały czas równać do poziomu, jaki narzuca mu konkurencja, nie dziwi to, że nie chce zaprzątać sobie głowy przyuczaniem młodego człowieka do zawodu. Powiedzenie „czas to pieniądz” daje tutaj o sobie boleśnie znać z całą mocą. Jakkolwiek brzmi to strasznie, niektórzy uważają, że szkoda marnować go dla kogoś, kto może nie spełnić oczekiwań albo i tak za kilka miesięcy odejdzie z firmy, bo nie planuje ona w przeciągu najbliższych miesięcy zatrudniać żadnego nowego pracownika.

Niekiedy brak zgody na przyjęcie absolwenta wynika z braków kadrowych. Większe firmy mogą pochwalić się tym, że zatrudniają osoby, których głównym obowiązkiem jest sprawowanie nadzoru nad przyszłymi stażystami. W przypadku mniejszych firm rolę opiekuna musi przejąć szeregowy pracownik mający na tyle duże doświadczenie, że idealnie nadaje się do przeszkolenia młodego człowieka i wdrożenia go w działanie całej firmy. Jednak opiekę nad stażystą owy pracownik będzie musiał okupić zaniedbaniem swoich podstawowych obowiązków, wynikających z własnej umowy podpisanej z pracodawcą. Jest to nieuchronne, ponieważ przeprowadzone w sposób jak najbardziej rzetelny szkolenie zawsze musi pochłaniać czas osobie, której podlega odbywający staż absolwent. Należy jeszcze dodać, że pracownik, który otrzymał od swojego przełożonego polecenie wyszkolenia innej osoby, często nie otrzymuje za to żadnej premii, przez co zupełnie traci jakąkolwiek motywację do powierzonego zadania. Cierpi też nad tym stażysta, który przy tak negatywnie nastawionym do jego osoby opiekunie niewiele się nauczy, jeśli nie wcale. Gdy do tego wszystkiego dojdzie przekonanie, że poznający tajniki zawodu stażysta może stać się potencjalnym konkurentem – młody, ambitny i zdeterminowany do działania człowiek ma w sobie naturalną zdolność do zburzenia panującego w danej firmie od wielu lat „porządku” – zupełnie zrozumiała staje się niechęć doświadczonych pracowników wobec przybyłego „z zewnątrz” nowicjusza.

Nie oznacza to oczywiście, że wszystkie firmy prowadzą taką politykę względem absolwenta poszukującego na rynku pracy szansy zdobycia praktycznych i konkurencyjnych umiejętności. Warto jednak uświadomić sobie, że w polskich realiach, w których każdy panicznie boi się o utratę miejsca pracy i źródła dochodów, przyjęcie na staż może być równie trudne jak znalezienie normalnej pracy. Prawdopodobnie przy tak dużym zainteresowaniu absolwentów stażami, także tymi bezpłatnymi, należy liczyć się z tym, że i ta forma aktywizacji zawodowej zacznie być traktowana jak przywilej, a co za tym idzie przestanie być środkiem prowadzącym do wyjścia z bezrobocia, a stanie się dla wielu wkraczających na rynek pracy młodych ludzi celem samym w sobie.

autor: Dawid Wojtowicz, email: p.wojtowicz1(at)o2.pl

Porady

Na stronach internetowych można znaleźć setki porad. Wiele z nich nie nadaje się do polecenia. Jednak warto zawsze znać inny niż swój punkt widzenia, dlatego zachęcam do czytania.

Jeżeli masz jakiś pomysł lub chcesz coś zmienić w naszym portalu lub masz ciekawy materiał albo artykuł albo sam piszesz i chcesz zamieścić swoje przemyślenia na naszych stronach, napisz do nas. Z przyjemnością podejmiemy współpracę. Portal się rozwija i każdy pomysł jest wart naszej uwagi.

Ostatnio na forum:

Wszelkie prawa zastrzeżone, kontakt: kontakt@mojebezrobocie.pl, Webmaster www.pklopotowski.pl