bezrobocie to tylko jeden z etapów w Twoim życiu

kto w życiu nie stracił pracy nigdy nie zrozumie bezrobotnego

utrata pracy to nie koniec świata, znajdziesz lepszą

na skróty

wstępniak
mapa strony
człowiek bez pracy
CZYTELNIA
interview
kodeks pracy
OFERTY PRACY !!!
ranking portali pracy
STOPA BEZROBOCIA
PORADY
księga gości
e-gospodarka
kalkulator płac
ile dostaniesz?
Twoja EMERYTURA

urzędy pracy
Praca z Jobrapido

Praca dla programisty

FORUM

Doradca zawodowy

dotacje
na otwarcie firmy


serwis monitoruje
google analytics logo and link
Twoje IP 34.204.180.223
online:2

Reklamy
Zostań Partnerem
Careerjet

Konkurs na najlepszą strone internetową - COOL SITE

Praca za granicą szansą dla młodych ludzi

Decyzja o wyjeździe za granicę jest jedną z najtrudniejszych w naszym życiu. To jaką obierzemy drogę ma kluczowy wpływ na nasze dalsze losy. Podjęcie pracy za granicą musi być jednak dobrze przemyślane. Co czeka nas w nowym miejscu oraz jak się do tego przygotować - to największe obawy osób planujących rozpoczęcie pracy w innym państwie.

Na podjecie pracy za granicą decydują się przede wszystkim młodzi ludzie. Jest to dla nich szansa na szybki zarobek, naukę języka, poznanie różnych kultur i nawiązanie nowych znajomości. Decyzję o podjęciu pracy podejmują często za radą znajomych, którzy mieli już okazję pracować w innym kraju.

Kto i gdzie decyduje się na wyjazd?

Najbardziej aktywną pod względem migracji grupą są osoby w wieku 25- 34 lat. Dla młodych osób często jest to wyjazd sezonowy. Jedna trzecia z nich zamierza starać się o zatrudnienie poza granicami naszego państwa, natomiast ponad 60% studentów planuje wyjazd za granicę po zakończeniu edukacji. Średni czas ich pobytu za granicą to okres do dwóch lat. Wyjazd na stałe to alternatywa dla osób dojrzałych, które po wielu latach życia w kraju poszukują swojej przyszłości gdzie indziej. Praca za granicą to przede wszystkim wysokie zarobki, które zapewniają im i ich rodzinom pewną przyszłość. Krajem do którego najchętniej migrujemy są Niemcy. Wyjazd tam deklarowało 43% osób, które pracowały bądź są zatrudnione za granicą. Inne popularne kierunki migracji to Wielka Brytania (25%), Holandia (13%) oraz Włochy (8%).

Jak uniknąć ryzyka

Praca za granicą mimo dużych możliwości jakie ze sobą niesie wiąże się również z ryzykiem. Z tego względu, decydują się na nią głównie młodzi ludzie, bardziej odważni i otwarci. Oto garść porad, dzięki którym łatwiej ustrzec się zagrożeń:

  • Największym niebezpieczeństwem jakie wiąże się z pracą za granicą jest wyjazd „w ciemno”. Nie powinniśmy decydować się na niego w przypadku, kiedy osoba proponująca nam pracę nie podaje nam szczegółowych informacji dotyczących pracy. Sygnałem ostrzegawczym może być również konieczność zdeponowania dokumentów czy pobieranie opłat za pośrednictwo. "Korzystając z usług polskiego pośrednika należy zainteresować się od kiedy firma prowadzi działalność i jakimi certyfikatami dysponuje. Warto również sprawdzić czy agencja ma stronę internetową, czynne biuro oraz czy telefony stacjonarne odbierane są w godzinach pracy" - mówi Tomasz Łukasik, właściciel agencji pośrednictwa pracy Seniorenservice24.
  • Pamiętać należy również o zabraniu ze sobą numerów telefonów do bliskich oraz adresów i kontaktów do ambasady, konsulatu i innych pomocnych instytucji. Nasz telefon komórkowy powinien mieć włączony roaming i zdjętą blokadę SIM-lock. Ułatwi to w nagłym wypadku użycie miejscowej karty. Przydatny może być również słownik oraz rozmówki.
  • Często zdarza się, że osoby wyjeżdżające za pracą za granicę mają przy sobie jedynie pieniądze na bilet w jedną stronę licząc na to, że zarobią wystarczająco dużo, aby utrzymać się na miejscu. Dodatkowe pieniądze pozwolą nam przetrwać okres poszukiwania pracy lub ewentualny powrót do domu. Tak na prawdę nigdy nie możemy być pewni co nas tam czeka. Rzeczywistość nie zawsze wygląda tak obiecująco jak nam ją przedstawiają inni.
  • Praca za granicą to dla nas duży stres. To nie tylko nowe miejsce pracy, ale i nowa kultura, język i prawdopodobnie inne zasady, na których będziemy pracować. Musi upłynąć trochę czasu zanim przyzwyczaimy się do wszystkich zmian.

Atrakcyjny zachód

Rynek pracy w naszym kraju nie jest w dobrej kondycji, a najpokaźniejsze płace odbiegają poziomem od standardów zachodnich. Odkąd Unia Europejska otworzyła dla nas swoje granice do krajów Europy Zachodniej wyjechało ponad 2 mln Polaków. Średnia krajowa w Belgii, Holandii czy Niemczech jest parokrotnie wyższa od tej w naszym kraju, a Polscy specjaliści są tam o wiele lepiej traktowani. Oprócz parokrotnie wyższej pensji na wykształconych pracowników czekają tam dodatkowe gratyfikacje takie jak: firmowe mieszkanie czy auto.

Atrakcyjniejsze warunki pracy zachęciły m.in. Polki, zajmujące się opieką nad osobami w podeszłym wieku w Niemczech. Osoby poszukujące pracy w tym charakterze mogą korzystać z pomocy takich agencji pośrednictwa pracy jak: www.seniorenservice24.eu

Jak uniknąć ryzyka pracując za granicą

Kontakt dla mediów: Marta Lau
Junior PR Account
Email: marta.lau@goodonepr.pl
mob: +48 691 657 466
tel: 22 392 95 85

Good One PR
Jana Pawła II 80 / 138
Warszawa 00-175
www.goodonepr.pl
www.goodonegroup.pl

Ostatnio na forum:

Wszelkie prawa zastrzeżone, kontakt: kontakt@mojebezrobocie.pl, Webmaster www.pklopotowski.pl