bezrobocie to tylko jeden z etapów w Twoim życiu

kto w życiu nie stracił pracy nigdy nie zrozumie bezrobotnego

utrata pracy to nie koniec świata, znajdziesz lepszą

na skróty

wstępniak
mapa strony
człowiek bez pracy
CZYTELNIA
interview
kodeks pracy
OFERTY PRACY !!!
ranking portali pracy
STOPA BEZROBOCIA
PORADY
księga gości
e-gospodarka
kalkulator płac
ile dostaniesz?
Twoja EMERYTURA

urzędy pracy
Praca z Jobrapido

Praca dla programisty

FORUM

Doradca zawodowy

dotacje
na otwarcie firmy


serwis monitoruje
google analytics logo and link
Twoje IP 3.239.58.199
online:2

Reklamy
Zostań Partnerem
Careerjet

Konkurs na najlepszą strone internetową - COOL SITE

Sytuacje beznadziejne: banki, opłaty

Każdy z nas będąc osobą pracującą ponosi stałe koszty utrzymania, (opłaty mieszkaniowe, gaz, prąd, spłaty kredytów etc.) oraz koszty zmienne (jedzenie, leki, wyjazdy etc.). Według statystyk 70 % polaków nie posiada oszczędności na tzw. „Czarną godzinę”. Taką właśnie czarną godziną jest utrata pracy. Pozbawieni źródła stałego dochodu stajemy przed ścianą. Raptownie pogarsza się jakość naszego życia, zaczyna nam brakować pieniędzy nie tylko na podstawowe rzeczy, ale również na opłaty oraz na przykład na kredyt, który wzięliśmy mając zdolność kredytową. W pierwszym momencie szczególnie, jeśli dostaliśmy odprawę w wysokości trzy miesięcznych poborów nie stanowi to dla nas żadnego zagrożenia, jeśli uda nam się znaleźć pracę w okresie, kiedy mamy jeszcze środki na opłaty nie odczujemy zagrożeń. Jeżeli okres poszukiwania pracy wydłuży się, niestety spotkamy się z olbrzymim problemem. Nie będziemy w stanie spłacać swoich zobowiązań, oczywiście zawsze możemy zwrócić się o pomoc do rodziny i najbliższych przyjaciół, ale tak samo jak w przypadku zaciągniętych kredytów musimy oddać środki.

W przypadku przeciągającego się okresu poszukiwania pracy, trafiamy na spiralę zadłużenia, które rośnie. Często czujemy się całkowicie bezsilni, mamy wrażenie sytuacji bez wyjścia. Tak jak pisałem nie jest to sytuacja beznadziejna, bez wyjścia. Jeżeli znajdziemy chociażby pracę na umowę – zlecenie, pomoże nam to zaspokoić podstawowe potrzeby, może nawet uda nam się płacić część rachunków takich jak telefon, czynsz etc. jednakże nasze zadłużenie może rosnąć, stoimy bowiem wobec alternatywy, który rachunek do zapłacenia jest najważniejszy. Czy ten za mieszkanie, czy ten za telefon a może ten za prąd? Niby wybór śmieszny dla osoby, która nigdy nie zetknęła się z taką sytuacją w życiu, ale wyobraź sobie, że ludzie mają takie dylematy.

Tracąc pracę warto się zastanowić, które z rzeczy są nam całkowicie niezbędne? Oczywiście poza rzeczami takimi jak czynsz za mieszkanie, prąd, często mamy dwa telefony stacjonarny i komórkowy, telewizję kablową (czy na pewno muszę mieć 100 kanałów?), do sklepu oddalonego o 200 metrów jedziemy samochodem. Zweryfikujmy swoje wydatki, zdaję sobie sprawę, że zacisnąć pasa nie jest łatwo, ale to jedna z dróg, żeby przejść lżej przez bardzo trudny okres.

Opiszę pewną sytuację osoby, która straciła pracę potraktujmy to, jako pewnego rodzaju przestrogę naukę jak radzić sobie w ciężkich sytuacjach.

OPŁATY:

Straciłem pracę, podziękowano mi, mam pensję za trzy miesiące, jakoś sobie poradzę przecież jestem świetnym specjalistą, więc znajdę szybciej pracę… Minęły trzy miesiące, rozesłałem ponad czterysta aplikacji i nie ma żadnego spotkania. Mimo sporego oszczędzania pieniądze zaczynają się kończyć, bank, opłaty, jedzenie skąd na to wszystko wziąć? Nie mam kompletnie pomysłu, wczoraj koleżanka powiedziała mi, że jedna z firm zajmująca się badaniami rynku potrzebuje ludzi do opracowywania wywiadów. Nie będę się zastanawiał, pieniądze żadne, ale zawsze to coś. Bank upomina się o spłatę zadłużenia karty, muszę coś zarabiać, zasiłek dla bezrobotnych skończy się za trzy miesiące, zresztą i tak zarobię więcej. Niestety zarobek jest mały, zaczyna mi brakować na wszystko. Umówiłem się w banku mam nadzieję, że pójdą mi na rękę.

Z bankiem zawsze można się ułożyć, należy pamiętać, że jeżeli będziemy unikać kontaktu z bankiem, bank zacznie dochodzić swoich roszczeń zgodnie z zapisami umowy kredytowej. Jeżeli poinformujemy bank o naszej sytuacji, oraz zaproponujemy warunki spłaty w tej trudnej dla nas chwili, powinniśmy liczyć na wyrozumiałość i umożliwienie nam spłaty. Musimy jednak pamiętać o tym, że musimy dotrzymywać warunków, które zaproponowaliśmy.

To samo dotyczy innych płatności, takich jak czynsz, telefon, zawsze należy pamiętać o tym, że poinformowanie wierzyciela o naszej sytuacji finansowej z jednoczesnym zaproponowaniem jakiegokolwiek harmonogramu spłat będzie zawsze lepiej widziane niż brak wpłat i rosnące zadłużenie.

Bycie bezrobotnym uczy pokory, ale również daje nam możliwość sprawdzenia się w sytuacji bardzo ekstremalnej, przyjęcie pracy poniżej naszych oczekiwań daje nam na pewno dochód, który musimy bardzo mądrze dzielić do momentu, kiedy znajdziemy pracę zgodną z naszymi kwalifikacjami i oczekiwaniami finansowymi.

Porady

Na stronach internetowych można znaleźć setki porad. Wiele z nich nie nadaje się do polecenia. Jednak warto zawsze znać inny niż swój punkt widzenia, dlatego zachęcam do czytania.

Jeżeli masz jakiś pomysł lub chcesz coś zmienić w naszym portalu lub masz ciekawy materiał albo artykuł albo sam piszesz i chcesz zamieścić swoje przemyślenia na naszych stronach, napisz do nas. Z przyjemnością podejmiemy współpracę. Portal się rozwija i każdy pomysł jest wart naszej uwagi.

błąd: 1045